Ile spalają samochody? Ile spale paliwa?

Nie można zaprzeczyć, że przy zakupie samochodu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, o których mowa w specyfikacji. Liczba koni oraz pojemność silnika to jedno, ale kolejną istotną dla wielu osób kwestią jest poziom zużycia paliwa. Na szczęście informacje na ten temat można bardzo łatwo znaleźć, choć nie da się ukryć, że wszystko zależy od sposobu jazdy oraz eksploatacji pojazdu. Jak zatem obliczyć średnie spalanie paliwa, od czego zależy jego poziom oraz na co trzeba zwrócić uwagę w tej kwestii, podejmując się zakupu nowego samochodu? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

 

Filtr DPF

Co wpływa na zużycie paliwa?

Przede wszystkim istotne jest kilka czynników takich jak pojemność silnika, liczba koni, jak również paliwo, które napędza dany silnik. W gruncie rzeczy można uogólnić, że im większa pojemność i więcej koni, tym większe jest spalanie, chociaż tutaj trzeba brać poprawkę także na mniej szablonowe kombinacje, na przykład wiele koni w połączeniu ze stosunkowo skromnym pojemnościowo silnikiem. Spalanie jest także ściśle powiązane z tym, czy mamy do czynienia z silnikiem napędzanym dieslem, benzyną czy gazem. Spalanie benzyny jest zazwyczaj nieco większe, niż diesla, ale tutaj na uwagę zasługuje fakt, że można za stosunkowo niewielkie pieniądze zamontować butlę gazową, która pochłania co prawda nieco więcej paliwa, ale za to jest ono niemalże o połowę tańsze. Ostatecznie jest to zatem inwestycja, która bardzo szybko jest w stanie się zwrócić, zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji samochodu.

Średnie spalanie – jak je określić?

Powszechną jednostką, w której określamy poziom zużycia paliwa, jest określona liczba litrów, którą spala się w ciągu 100 km jazdy. Warto jednak pamiętać, że wskaźnik spalania jest wskaźnikowi spalania zwykle nierówny z jednego prostego względu – zużycie paliwa zależy w dużej mierze od stylu jazdy oraz warunków, w jakich się ona odbywa. Czynników, które należy wziąć tutaj pod uwagę, jest mnóstwo. Przede wszystkim chodzi o to, czy kierowca preferuje spokojną, wręcz dostojną jazdę, czy też szaleństwo rodem z torów wyścigowych. Ponadto istotne jest to, czy jeździ się w mieście, gdzie spalanie jest o wiele większe przez stanie w korkach i nieustanne przyspieszanie oraz hamowanie, czy w tak zwanej trasie, gdzie możemy przez długi czas utrzymywać podobną prędkość oraz tę samą liczbę obrotów. Wielu kierowców zwraca na te czynniki uwagę, natomiast inni nie pamiętają, że w celu ograniczenia zużycia paliwa warto zdecydować się raczej na spokojną jazdę i unikanie korków.

Jak sprawdzić zużycie paliwa?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile paliwa zużywa upatrzony przez Ciebie samochód na 100 kilometrów, z pewnością w internecie znajdziesz odpowiednie dane, które o tym mówią. Obecnie bez problemu można natrafić na bardzo dokładne statystyki, które przedstawiają spalanie wszystkich dostępnych na rynku modeli w litrach na sto kilometrów. Kalkulator tego rodzaju jest na wyciągnięcie ręki, w związku z czym możesz podczas zakupu wiedzieć, czego spodziewać się w trakcie codziennej eksploatacji. Trzeba bowiem wiedzieć, że w każdym samochodzie sprawa ta prezentuje się zgoła inaczej.

Shopping Basket