Jak zmniejszyć spalanie paliwa w samochodzie?

Wielu kierowców boryka się z problemem zbyt częstego tankowania – nie dość, że koszty utrzymania samochodu i wszelkich jego napraw czy ubezpieczenia są wysokie, to jeszcze trzeba wykładać niekiedy naprawdę potężne pieniądze na paliwo. Oczywiście najwięcej problemów z tym mają osoby posiadające samochody o bardzo mocnych i dużych objętościowo silnikach. Warto wspomnieć jednak, że istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby znacznie zmniejszyć spalanie podczas jazdy dowolnym samochodem. Wystarczy stosować się do kilku prostych trików, aby cieszyć się naprawdę pokaźnymi oszczędnościami w tym zakresie. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

 

Jak zmniejszyć spalanie paliwa w samochodzie?

Co z silnikiem?

Warto zadbać o dobrą kondycję silnika i eksploatować go w taki sposób, żeby nie pożerał przesadnie dużo paliwa. Sposobów jest kilka. Przede wszystkim należy na każdym, nawet najkrótszym postoju, wyłączać silnik. Istotne jest też, aby w fazie nagrzewania silnika tuż po starcie, to znaczy przez pierwsze kilka kilometrów, jechać spokojnie. Wtedy oszczędności paliwa są wymierne i będziesz mógł bardzo szybko je dostrzec. Nie jest to jednak koniec porad odnośnie mniejszego spalania.

Biegi i hamulce – co z nimi?

Istotne jest również to, jak traktujemy hamulce oraz skrzynię biegów. W celu ograniczenia spalania paliwa poleca się mniejszą eksploatację hamulców, zastępując je hamowaniem silnikiem, a więc stopniową redukcją biegów podczas zbliżania się do miejsca postoju. Warto jednak pamiętać, że będzie miało to wpływ na szybsze zużycie się niektórych części silnika, więc rozwiązanie to polecane jest raczej osobom dysponującym stosunkowo tanimi w eksploatacji autami. Co się tyczy zmiany biegów – warto pamiętać, że im mniejsze obroty na wyższym biegu, tym spalanie jest mniejsze. Nie wahajmy się zatem przed częstym korzystaniem z dźwigni, aby na bieżąco dostosowywać biegi do obrotów silnika.

Jaka prędkość jest najlepsza do ograniczenia spalania?

Przede wszystkim powinna być to prędkość stała. Nie warto bardzo często hamować i drastycznie przyspieszać, ponieważ znacznie wpływa to na zwiększenie spalania – a tego przecież nie chcemy. Jeśli zaś chodzi o długie trasy lub sytuacje, w których bardzo się spieszymy, nie powinno się jechać szybciej, niż wynosi 80% maksymalnej prędkości naszego samochodu. Według licznych źródeł optymalna prędkość na dłuższych trasach wynosi około stu, stu dziesięciu kilometrów na godzinę. Warto się do tego dostosować, aby zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.
Shopping Basket